Uncategorized @fa

فن هواساز

هواساز صنعتی

فن هواساز

     

در سیستم های HVAC تجاری، هواسازها (AHUs) وظیفه اصلی انتقال هوای مطبوع (Conditioned air) را در سر تا سر ساختمان دارند. در این مقاله به صورت خلاصه به بررسی اصول کارکرد هواسازها پرداخته می‌شود و سپس اجزای اصلی آن، به خصوص فن هواساز، شرح داده خواهند شد.

Air Handling Unit fan

هواساز چیست؟

به صورت خلاصه، همانطور که گفته شد، هواسازها دستگاه هایی هستند که در سامانه های تهویه مطبوع (HVAC) وظیفه تغییر خصوصیات هوای ورودی (گرم یا سرد کردن و یا حتی افزایش میزان رطوبت) را داشته و سپس آن را به قسمت های مختلف ساختمان انتقال می دهند. هواسازها در شکل ها و اندازه های مختلف طراحی و تولید می‌شوند ولی به صورت کلی آن ها از یک فن هواساز، مجموعه ای از فیلترها و یک یا چند سری کویل در یک جعبه فلزی بزرگ تشکیل می شوند. در هواسازها باید این نکته را در نظر داشت که آن ها به خودی خود هوا را سرد یا گرم نمی‌کنند بلکه وظیفه آن ها مطبوع کردن هوا و انتقال آن است.

نحوه کار هواساز

به صورت ساده شده، یک دستگاه هواساز، فن هواسازی است که هوا را از مجموعه ای از فیلترها و کویل ها انتقال می دهد.

اصول کارکرد هواساز

  • هوای برگشتی از محیط داخلی ساختمان (اداره، بیمارستان و…) توسط فن هواساز به داخل محفظه هواساز منتقل می‌شود. در بسیاری از هواسازها، در این مرحله تا حدودی از هوای بیرون به منظر حصول اطمینان از تمیز بودن هوا نیز استفاده می‌شود. ورود هوای تازه از تجمع و افزایش سطح کربن دی اکسید هوا نیز جلوگیری می کند.
  • هوای ورودی از بیرون و همچنین هوای برگشتی از ساختمان در محفظه هواساز با یکدیگر مخلوط می شوند. این مرحله قبل از ورود هوا به سایر قسمت های هواساز صورت می گیرد.
  • سپس هوا از میان یک سری فیلتر رد شده تا ذرات معلق در آن و سایر آلودگی های آن فیلتر شوند.
  • سپس هوای تمیز شده از میان کویل های مبدل حرارتی گذشته و در این مرحله با توجه به نیاز، هوا سرد یا گرم می شود.
  • در نهایت، هوای تمیز و مطبوع شده توسط هواساز، به محیط داخلی ساختمان انتقال می‌یابد.

قیمت فن هواساز صنعتی

اجزای اصلی هواساز

هواسازها از اجزای زیادی تشکیل شده‌اند با اینحال برخی از اجزای آن میان همه هواسازها یکسان هستند.

فیلتر هوا (Air Filter): وظیفه فیلتر هوا تمیز کردن هوای ورودی به هواساز می‌باشد. محل قرارگیری فیلتر هوا در ابتدای ورودی هواساز و قبل از سایر مراحل است تا از ورود هوای پاک به درون هواساز اطمینان حاصل شود.

کویل مبدل حرارتی (Heat Exchanger Coil): هدف استفاده از کویل در یک سیستم هواساز، مطبوع کردن و به درجه دمایی مطلوب رساندن دمای هوایی است که از آن می‌گذرد. انواع بسیاری از مبدل های حرارتی در سایزها و شکل های مختلف، در هواساز ها به کار گرفته می شوند. به صورت کلی کویل های مبدل حرارتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • مبدل های حرارتی مستقیم: این مبدل ها به صورت مستقیم به تبادل دمایی بین سیال مبرد و محیط می‌پردازند. هیترها حرارتی نیز جزئ مبدل های حرارتی مستقیم دسته‌بندی می‌شوند.
  • مبدل های حرارتی غیر مستقیم: در این نوع از مبدل های حرارتی، مبدل با استفاده از یک سیال واسط مانند آب سرد یا بخار، به امر مطبوع کردن هوا می‌پردازد. در این صورت منبع گرما یا سرمای مورد نیاز جهت سرد یا گرم کردن می‌تواند در محلی دیگر باشد و با دستگاه هواساز فاصله داشته باشد.

کویل های مبدل حرارتی به طور معمول از مس یا آلومینیم ساخته شده و سطح آن ها از پره های کوچک (Fins) پوشیده شده است. وجود این پره ها به عمل انتقال حرارت از سیال به جریان هوا، کمک می‌کنند. به منظور افزایش عمل انتقال حرارت و انجام آن از تمامی قسمت های کویل، شکل کویل ها داری پیچ و خم های زیادی است.

شیر کنترل (Control Valve): هدف استفاده از شیر کنترل، تنظیم میزان سیال ورودی به کویل حرارتی می‌باشد. به عنوان مثال، با افزایش میزان سیال ورودی، مقدار سرمایش یا گرمایش ایجاد شده در کویل مبدل حرارتی افزایش می‌یابد.

فن هواساز (Air Handler Fan): فن هواساز یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در یک دستگاه هواساز است. هدف اصلی استفاده از فن هواساز، انتقال هوا در محیط داخلی هواساز و همچنین انتقال هوا به داخل ساختمان می‌باشد. به همین دلیل اغلب اوقات از فن هواساز به عنوان قلب یک سیستم هواساز یاد می شود. در برخی از موارد به فن هواساز «بلوور» یا «پلاگ فن» نیز گفته می‌شود. فن هواساز مورد استفاده در اغلب هواسازها از نوع فن سانتریفیوژ (پلاگ فن) می‌باشد. انواع فن هواساز از نوع سانتریفیوژ توانایی این را دارند که یک جریان هوای یکنواخت با فشار بالا تولید کنند که به مناسب‌ترین نوع جریان هوا به منظور استفاده در سیستم های تهویه مطبوع می‌باشد.

گاهی اوقات به دلیل شکل ظاهری که انواع فن هواساز سانتریفیوژ با چرخ همستر دارند، به آن ها فن قفس سنجابی (Squirrel Cage Fan) نیز گفته می‌شود. همانطور که اشاره شد، هواسازها در اندازه ها و ظرفیت های مختلفی طراحی و تولید می شوند. درحالیکه تمامی هواسازهای تولید شده حداقل یک فن هواساز دارند، گاهی اوقات در برخی از مدل های با ظرفیت بالا، از یک فن دیگر به منظور برگشت هوا استفاده می‌شود.

قیمت فن هواساز رادیال

انواع فن هواساز

همانطور که در بالا اشاره شد، فن هواساز یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده هواسازها می‌باشد که در ساخت یک هواساز ممکن است یک یا چندین فن هواساز مورد استفاده قرار گیرد. انواع فن هواساز مورد استفاده در هواسازها مدل های مختلفی دارند که عبارتند از:

  1. فن هواساز سانتریفیوژ از نوع فوروارد (Forward-curved)
  2. فن هواساز سانتریفیوژ بکوارد (Backward-curved)
  3. فن هواساز ایرفویل (Airfoil)

دسته بندی مدل های مختلف فن هواساز مورد استفاده را می‌توان به صورت دیگری نیز انجام داد. بر این اساس، انواع فن هواساز را می‌توان به دو نوع فن هواساز معمولی و فن هواساز با تسمه و پولی تقسیم‌بندی نمود. انواع فن هواساز با تسمه و پولی نسبت به سایر مدل های مختلف فن هواساز مرسوم از بازدهی کمتری برخوردار بوده و در حال حاضر در حال جایگزین شدن با سایر مدل های فن هواساز مدرن هستند.

قیمت فن هواساز سانتریفیوژ

نوع دیگری از فن هواساز بر اساس تکنولوژی مورد استفاده در آن ها وجود دارد. فن هواساز EC. با استفاده از تکنولوژی EC، این سری از فن هواساز نسبت به سایر فن های موجود در بازار از بازدهی بیشتری برخوردار هستند، به نحوی که با مصرف کمتر انرژی، توان بیشتری را ارئه می‌دهند.

قیمت فن هواساز در فروشگاه تهویه توس

در فروشگاه تهویه توس بازه وسیعی از انواع فن صنعتی ارائه می‌شود. مدل های مختلف فن هواساز (پلاگ فن)، فن سانتریفیوژ، فن آکسیال صنعتی و سایر مدل های فن از بهترین و برترین تولید کنندگان فن صنعتی در دنیا، نظیر ebm papst، زیلابگ، BVN قابل سفارش هستند.

با مراجعه به وب‌سایت فروشگاهی تهویه توس می‌توانید از قیمت فن هواساز مطلع شوید.

فن هواساز سانتریفیوژ

کسب اطلاعات بیشتر

با توجه به اینکه شرکت مهر تهویه توس به صورت دوره‌ای فن‌های مورد نیاز در بازار ایران را بر حسب نیاز صنایع موجود می‌کند، جهت اطلاع از موجود بودن فن‌های شرکت ebm و همچنین قیمت محصولات (قیمت فن هواساز) لطفا با شماره زیر (بخش مهندسی فروش) تماس برقرار نمایید:

واتساپ: 989002158949+

ایمیل:  marketing@tahviehtoos.com