Uncategorized @fa

موتور هواکش خانگی، آنچه تاکنون نمی دانستید

کاور موتور هواکش خانگی

  موتورهواکش خانگی ( Shaded pole )،  آنچه تاکنون نمی دانستید.

 

 

موتور YJ5810 چه نوع موتوری است؟ موتور الفی 10 به چه مشخصه الکتروموتور هواکش اشاره دارد؟ در گروه بندی موتورها ، موتور هواکش خانگی در چه گروهی قرار می گیرد؟ ساختار یک موتور shaded pole چگونه است ؟ تمامی پاسخ ها را در این مقاله مطالعه کنید.

با توجه به اینکه هولدینگ تهویه توس اخیرا در یکی از زیر مجموعه های خود با برند TTR اقدام به واردات الکتروموتورهای هواکش خانگی نموده است و الکتروموتورهایی با مدل های متفاوت دیگری نیز بنا بر برنامه ریزی شرکت و نیاز و درخواست مشتریان در مرحله موجود شدن در مجموعه است ، اطلاعات جمع آوری و تدوین شده زیر برای معرفی الکتروموتور هواکش خانگی تهیه گردید.

لازم به ذکر است که الکتروموتور موجود شده با اسامی متعددی مانند موتور YJ5810 ، موتور قطب سایه دار ( Shaded pole ) یا قطب چاک دار ، موتور الفی 10 ، موتور ریز یا سایز کوچک نیز نامیده می شود.

موتور قطب سایه دار Shaded pole

دسته بندی انواع الکتروموتور

در حال حاضر موتور مدل YJ5810  که در بازار سنتی ایران با نام الکتروموتور الفی 10  نیز شناخته می شود در هولدینگ تهویه توس موجود شده است. این مدل موتور بر اساس مشخصات فنی ویژه ای که دارد انتخاب مناسبی برای استفاده در هواکش خانگی است. این موتور در هواکش خانگی به دو صورت می تواند مورد استفاده قرار بگیرد :

  • یا به صورت موتور برای هواکش های خانگی که بر روی سقف یا بر روی دیوار قابل نصی هستند و در دید استفاده کننده قرار دارد.
  • و یا به عنوان موتور برای هواکش لوله ای که در واقع هواکش در  لوله ای که هوا تخلیه می شود نصب می شود و در دید استفاده کننده قرار ندارد.

در بخش اول این مقاله قصد است که جایگاه این مدل موتور سایز کوچک هواکشی در دسته بندی انواع موتور مشخص گردد.

موتورهای الکتریکی انواع  گسترده و گوناگونی دارد و در دو گروه اصلی AC و DC طبقه بندی می شوند. با توجه به اینکه الکتروموتور YJ5810 یک نوع موتور AC است ، در این مقاله تنها به این بخش پرداخته می شود.

مطابق نمودار زیر که دسته بندی موتورها به دو زبان فارسی و انگلیسی آماده شده است ، جایگاه موتور با قطب سایه دار یا همان Shaded-pole  موتور کاملا در دسته بندی موتورها مشخص می باشد. می توان گفت که موتور با قطب سایه دار یک موتور AC آسنکرون قفس سنجابی تک فاز است. با توجه به این عناوین نیاز است که تمامی دسته هایی که موتور YJ5810 به عنوان یک موتور Shaded-pole در آن قرار دارند ، را بشناسیم.

نمودار دسته بندی موتور AC القایی آسنکرون

نمودار دسته بندی موتورها – موتورهای AC

اجزای موتور آسنکرون تک فاز

یک موتور آسنکرون تکفاز از لحاظ ساختار قطعات بسیار شبیه یک موتور آسنکرون قفس سنجابی سه فاز است.

مانند الکتروموتور سه فاز موتور تک فاز نیز دارای دو قسمت اصلی زیر است:

  • استاتور
  • روتور

موتور تکفاز القایی قفس سنجابی

تفاوت اصلی در این است که یک موتور تک فاز دو سیم پیچ بر روی استاتورخود دارد در مقایسه با سه سیم پیچ بر روی استاتور در یک  موتور سه فاز دارد. البته در ارتباط با موتور قطب چاکدار( Shaded-pole  )  یک مقداری تفاوت وجود دارد که در بخش مربوطه توضیح داده خواهد شد. از دو سیم پیچ اشاره شده در بالا یک سیم پیچ اصلی ویکی هم سیم پیچ فرعی نام دارد.

موتور آسنکرون تک فاز یا دو سیم پیچ بر روی استاتور

دو سیم پیچ بر روی استاتور

این نوع موتور با توجه به پروسه ایجاد شار الکتریکی که به صورت القایی است به موتور القایی نیز معروف است.

ویژگی های موتور آسنکرون تک فاز روتور قفسی

در این نوع موتور دو نوع شار ایجاد می شود یکی در استاتور که شار استاتور نامیده می شود و دیگری در روتور که شار روتور نام دارد. اثر این دو شار بر روی یکدیگر باعث چرخش روتور می شود.   از نظر میزان سرعت روتور نسبت به استاتور دارای سرعت کمتری است.

موتور تکفاز آسنکرون به صورت خود راه انداز نیست و نیاز به یک نوع راه انداز دارد و بر همین اساس مطابق نمودار دسته بندی موتورها در بالا به دسته های زیر تقسیم بندی می شود :

  • موتور با استارت خازنی
  • موتور فاز شکسته دائم
  • موتور با استارت و راه انداز خازنی
  • موتور با راه انداز مقاومتی
  • موتور Shaded Pole ( قطب سایه دار یا قطب چاک دار )

اجزای موتور Shaded Pole ( قطب سایه دار ) :

یک موتور Shaded Pole مانند موتورهواکش خانگی یک حالت ویژه از موتور تکفاز AC قفس سنجابی است. عنوان می شود حالت خاص ، به این دلیل که بر خلاف این دسته از موتورها که دارای دو نوع سیم پیچ  فرعی و اصلی هستند ، موتور Shaded Pole یا همان قطب چاکدار تنها دارای سیم پیچ اصلی است و به جای سیم پیچ فرعی دارای رینگ می باشد.

اجزای موتور هواکش خانگی

در واقع همین رینگ است که اختلاف فاز مورد نیاز را به وجود می آورد. اما در ارتباط با روتور فرقی وجود ندارد و همان استراکچر روتور قفس سنجابی را دارد.

کاربردهای موتور Shaded Pole

با توجه به اینکه گشتاور راه اندازی ( starting torque ) موتور قطب سایه دار بسیار کم است ، انتخاب مناسبی برای هواکش خانگی  و وسایل برقی کوچک است.

به همین دلیل در بازار این مدل فن را با مدل نامبرینگ YJ5810  برای هواکش خانگی استفاده می کنند. در رابطه با استفاده از نام الفی 10 برای این نوع الکتروموتور نیز باید اشاره نمود که موتور  Shaded Pole در سایزهای متفاوت تعریف می شود. به عنوان مثال الفی 10 یا 12 که به ضخامت laminated Core در شکل زیر اشاره دارد. این بخش به صورت ورق ورق می باشد که در ارتباط با محصول موجود در هولدینگ تهویه توس در شرکت زیر مجموعه تهویه رایان از ورق های سلیس دار استفاده شده است که یکی از مزایای این محصول برای جلوگیری از گرم شدن و سوختن موتور می باشد و از طرف دیگر مطابق با استانداردهای اروپایی برای اخذ Cϵ می باشد.

اجزای موتور الفی 10

کسب اطلاعات بیشتر

با توجه به اینکه شرکت  تهویه توس به صورت دوره ای فن های مورد نیاز در بازار ایران را بر حسب نیاز صنایع موجود می کند ، جهت اطلاع از موجود بودن فن های شرکت ebm و همچنین قیمت محصولات لطفا با شماره های زیر )بخش مهندسی فروش( تماس برقرار نمایید:

تلفن: 58949-021 داخلی 2

واتساپ: 989002158949+

ایمیل  marketing@tahviehtoos.com:

 

فرم درخواست قیمت

فرم درخواست قیمت محصول

"(ضروری)" indicates required fields