Uncategorized @fa

هواکش صنعتی

هواکش صنعتی

هواکش صنعتی

   

ایمنی، سلامت و آسایش کارگران حاضر در یک محیط، یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین موارد مورد توجه صاحبان یک کسب و کار است. حفظ امنیت و آسایش کارگران علاوه بر افزایش کارایی و بهبود عملکرد آن‌ها، از اتلاف پول به دلیل ایجاد مشکلات ناخواسته و سایر موارد جلوگیری می‌کند.  

در محیط های ساخت و ساز ساختمانی، علاوه بر خطرات محیطی، وجود گرد و غبار و سایر آلودگی های موجود در هوا محیط نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل آسیب رسیدن به کارگان حاضر در محیط باشد. به همین دلیل وجود سیستم های تهویه صنعتی که در آن ها از تعداد زیادی هواکش صنعتی استفاده شده است، بسیار حائز اهمیت است. انواع هواکش صنعتی علاوه بر حذف گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا، وظیفه خارج کردن دمای اضافی از محیط را نیز دارند.

هواکش صنعتی سانتریفیوژ

اجزای اصلی یک سیستم تهویه هوای صنعتی

سیستم های تهویه صنعتی از دو بخش اصلی تشکیل شده اند. بخش اول انواع هواکش صنعتی و فن هایی هستند که وظیفه اصلی وارد کردن هوای تازه محیط بیرون را به داخل دارند و بخش دوم انواع هواکش صنعتی هستند که از آن ها به عنوان اگزاست فن استفاده می‌شود و وظیفه آن‌ها خارج کردن هوای آلوده از محیط است. در هر دوی این بخش ها، علاوه هواکش صنعتی، از انواع فیلترها، کانال های هوا و تجهیزات سرمایش و گرمایش نیز استفاده می‌شود.

سیستم های تهویه هوای صنعتی

 به منظور تهویه هوای محیط های صنعتی، دو مدل اصلی تهویه صنعتی وجود دارد:

  • سیستم تهویه رقیق‌سازی (Dilution Ventilation) : در این سیستم، میزان آلودگی موجود در محیط با استفاده از هوای تازه بیرون و مخلوط کردن آن با هوای داخلی کاهش می‌یابد. روش کار این سیستم بدین صورت است که از یک یا چندین هواکش در سقف و یا دیوارهای ساختمان استفاده می‌شود تا هوای محیط بیرون را به داخل هدایت کنند. این نوع از سیستم های تهویه بیشتر مناسب مکان هایی هستند که میزان آلودگی کمی دارند. این سیستم ها نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند.
  • سیستم های تهویه موضعی: در این سیستم های تهویه، هوای موجود در محیط توسط هواکش صنعتی وارد سیستم کانال هوا شده و سپس ذرات وآلودگی های آن توسط فیلترهای موجود در مسیر، از جریان هوا جدا می‌شوند. در مکان هایی که میزان آلودگی بالایی دارند از این نوع از سیستم های تهویه استفاده می‌شود.

سیستم های تهویه هوای صنعتی

انواع هواکش مورد استفاده

در سیستم های تهویه صنعتی از انواع مختلف هواکش صنعتی استفاده می‌شود. انتخاب هواکش صنعتی مناسب با توجه به شرایط محیطی و کاربری مد نظر صورت می گیرد. برخی از انواع هواکش صنعتی مورد استفاده در سیستم های تهویه عبارتند از:

  • هواکش صنعتی دیواری: این هواکش صنعتی به صورت تکی و یا چندتایی بر روی دیوار و در ارتفاع مناسب نصب شده و با توجه به نیاز می تواند هوا را هم به داخل و هم به خارج از محیط انتقال دهد. این نوع هواکش صنعتی معمولا از فن های آکسیال ساخته می‌شوند. انواع هواکش صنعتی از سایزهای کوچک 30 سانتریمتری تا اندازه های بزرگ 100 سانتیمتر و یا حتی بیشتر وجود دارند که با توجه به نیاز انتخاب می‌شوند. همچنین به منظور کنترل میزان جریان هوای ورودی و خروجی توسط هواکش، در مسیر آن ممکن است از دریچه و دمپر استفاده شود تا بدین صورت میزان جریان هوا کنترل شود.هواکش صنعتی دیواری
  • هواکش اگزاست سقفی : این نوع هواکش صنعتی به صورت معمول در محیط بیرونی ساختمان و بر روی سقف ها نصب شده و وظیفه آن ها خارج کردن هوای محیط داخل ساختمان است. استفاده از هواکش صنعتی از نوع سقفی یکی از بهترین روش ها به منظور حذف گرمای بیش از حد ساختمان‌ها می‌باشد. با اینحال استفاده از هواکش صنعتی سقفی در همه جا امکانپذیر نیست. عدم دسترسی به سقف و ناپایدار بودن سازه سقف می‌تواند از دلایلی باشد که نتوان از هواکش صنعتی سقفی استفاده نمود.
هواکش صنعتی سقفی
  • هواکش صنعتی سقفی توکار: از انواع هواکش صنعتی توکار در محیط های داخلی ساختمان استفاده می‌شود. طراحی هواکش صنعتی سقفی توکار به صورتی است که کل بدنه هواکش صنعتی در سقف قرار گرفته و فقط دریچه آن بیرون می‌ماند. از هواکش صنعتی سقفی توکار در محیط هایی استفاده می‌شود که محدودیت فضایی نداشته و همچنین شکل ظاهری محیط از اهمیت بسیاری برخوردار است.
هواکش صنعتی سقفی توکار
  • هواکش صنعتی بین کانالی: از هواکش صنعتی بین کانالی در کانال های هوا و مسیر جریان هوا استفاده می‌شود. در محیط هایی که با محدودیت شدید فضا همراه هستند، از هواکش صنعتی بین کانالی استفاده می‌شود. کاربرد اصلی هواکش صنعتی بین کانالی خارج کردن حرارت، دود، خاک، بوهای نامطبوع و یا وارد کردن هوای خنک و تمیز بیرون ساختمان به داخل ساختمان است.
  • هواکش صنعتی ضد انفجار: از انواع مدل های مختلف هواکش صنعتی ضد انفجار در محیط های صنعتی که امکان وجود خطر انفجار و آتشسوزی هست، استفاده می‌شود. در مکان هایی نظیر پالایشگاه ها، صنایع شیمیایی، کارخانه های تولید رنگ و… از هواکش صنعتی ضد افنجار استفاده می‌شود. همچنین باید در نظر داشت که هواکش صنعتی ضد انفجار در انواع مختلف دیواری، سقفی، بین کانالی و… تولید می‌شود.

هواکش صنعتی بین کانالی

کسب اطلاعات بیشتر

با توجه به اینکه شرکت مهر تهویه توس به صورت دوره ای فن های مورد نیاز در بازار ایران را بر حسب نیاز صنایع موجود می کند، جهت اطلاع از موجود بودن فن های شرکت ebm و همچنین قیمت محصولات لطفا با شماره های زیر (بخش مهندسی فروش) تماس برقرار نمایید:

واتساپ: 989002158949+

ایمیل:  marketing@tahviehtoos.com

مقالات مرتبط