Uncategorized @fa

استفاده از تکنولوژی فن گرید به منظور خنک کردن برج های خنک کننده

استفاده از تکنولوژی فن گرید به منظور خنک کردن برج های خنک کننده

استفاده از تکنولوژی فن گرید به منظور خنک کردن برج های خنک کننده

   

تکنولوژی فن گرید | از برج های خنک کننده (Cooling Tower) در دیتا سنترها، بیمارستان ها و یا تاسیسات صنعتی، باعث افزایش کارایی می شود. در چنین سیستم هایی اگر از الکتروموتورهای مدرن EC به جای تکنولوژی AC استفاده شود، مصرف انرژی و همچنین هزینه های عملیاتی تا حد بسیار زیادی کاهش می یابند. علاه بر موارد بالا، الکتروموتور های EC توانایی این را دارند که بدون نیاز به اینورتر جداگانه سرعت خود را تنظیم کنند و همچنین به نحوی طراحی و ساخته شده اند که مناسب کار در شرایط سخت محیطی می باشند و به همین دلیل استفاده از آن ها منطقی به نظر می رسد.

 

  فن صنعتی در برج های خنک کننده

وظیفه اصلی فن صنعتی در یک برج خنک کننده این است که به صورت بهینه ای گرما را به محیط اطراف انتقال دهد و همچنین در هنگامی که گرمای تولید شده طی یک فرآیند توسط آب خنک می شود و یا اینکه اگر محیط یک ساختمان توسط آب خنک می شود، وظیفه فن صنعتی خنک کردن آب می باشد. همچنین باید در نظر داشت که انواع فن صنعتی که در چنین محیط هایی به کار گرفته می شوند، به دلیل وجود رطوبت بالا، عوامل محیطی و تغییرات شدید دمایی، باید به شدت مقاوم باشند. ناگفته نماند که فن صنعتی مورد استفاده باید تا جای ممکن بدون سروصدا باشد به خصوص هنگامی که برج های خنک کننده در محیط های مسکونی قرار دارند.

 

  تکنولوژی فن گرید (FanGrid) یک راه حل بهینه

برج های خنک کننده مرسوم که از تکنولوژی قدیمی تر فن صنعتی (مانند انواع فن آکسیال صنعتی AC) استفاده می کنند، نمی توانند شرایط گفته شده در بالا را (مصرف بهینه و عملکرد بی سروصدا) فراهم کنند. به همین دلیل است که به منظور حجم زیادی از جریان هوا، نیاز به استفاده از فن صنعتی با سایز و اندازه های زیادی وجود دارد که به صورت معمول با استفاده از سیستم های انتقال نیرو یا تسمه و پولی کار می کنند. به دلیل اندازه بزرگ و وزن زیاد فن، نصب آن ها تا هنگامی که فن صنعتی به محل ساخت ساز نرسد، امکانپذیر نیست. و به همین دلیل است امکان بالانس کردن دقیق فن صنعتی بزرگ وجود ندارد. عدم بالانس بودن فن باعث ایجاد مشکلات جدی در عملکرد فن می شود. انواع فن صنعتی مرسوم که با تکنولوژی AC کار می کنند، دوحالت کار کرد دارند. یا به صورت ستاره و مثلث هستند و یا خاموش و روشن.

علاوه بر این، قسمت های کناره و گوشه برج های خنک کننده به نحوی هستند که جریان هوا را به صورت یکنواخت منتقل نمی کنند و به همین دلیل ارتفاع برج های خنک کننده باید بیشتر شود تا فاصله بین فن و نازل خروجی هوا زیاد شود و در نتیجه جریان هوای خروجی یکنواخت تر گردد.

تکنولوژی فن گرید (FanGrid) ساخت شرکت ebm-papst آلمان می تواند راه حل مناسبی به منظور حل این مشکل باشد. در FanGrid، چندین فن صنعتی ebm به جای یک فن به صورت موازی به یکدیگر متصل می شوند. استفاده از FanGrid نسبت به انواع فن صنعتی مرسوم (فن آکسیال AC قدیمی) دارای مزایای زیادی می باشد. از آنجایی که در تکنولوژی FanGrid چندین فن به صورت ردیفی در کنار هم قرار می گیرند، از تمامی فضای موجود استفاده شده و به همین دلیل می توان بیشترین بازده را بدست آورد. به دلیل قطر کوچکتر انواع فن آکسیال EC، ارتقاع کلی برج های خنک کننده می تواند کوتاه تر باشد و همچنین با توجه به فضای موجود و محدودیت ها، شکل مقطع بدنه برج ها می تواند به صورت مستطیلی یا مربعی باشد. باید در نظر داشت که نسبت به یک فن صنعتی بزرگ قدیمی، حمل و جابجایی چندین فن صنعتی کوچک راحت تر است. این مورد باعث می شود تا حمل و نقل کلی و نصب تجهیزات بسیار آسان تر شود و همچنین در صورت نیاز، عمل تعویض فن صنعتی به سادگی صورت گیرد.

تکنولوژی فن گرید

استفاده از فن صنعتی EC در کولینگ تاور

از آنجایی که در تکنولوژی FanGrid تمامی انواع فن EC به صورت موازی باهم کار می کنند، در صورت تعویض فن خللی در کارکرد برج خنک کننده بوجود نمی آید. به منظور حفظ جریان هوا در اندازه مورد نیاز، سرعت بقیه فن ها افزایش یافته تا کمبود هوادهی یک فن را جبران کنند.  در این صورت قابلیت اطمینان سیستم افزایش یافته و همچنین به دلیل وجود چندین فن صنعتی به جای یک فن صنعتی، جریان هوای خروجی یکنواخت است.

کولینگ تاور

از تکنولوژی FanGrid می توان در بازه وسیعی از کاربردها استفاده نمود و از مزایای آن بهره مند شد. انواع فن صنعتی آکسیال (فن صنعتی محوری) و فن صنعتی سانتریفیوژ (فن صنعتی رادیال) تولید شده توسط شرکت ebm-papst می توانند در FanGrid مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، فن صنعتی سانتریفیوژ (فن رادیال) به نحوی طراحی شده است که فشار بالایی به هنگام کار داشته باشد و در کاربری هایی که نیاز به فشار بالا وجود داشته باشد، از فن سانتریفیوژ استفاده می شود. همچنین انواع فن صنعتی در سایز ها و اندازه های مختلف طراحی و تولید شده اند. با استفاده از نرم افزار FanScout که توسط شرکت ebm-papst طراحی شده است می توان فن صنعتی مورد نیاز را انتخاب کرد.فن صنعتی آکسیال (فن صنعتی محوری)

نرم افزار انتخاب فن FanScout نرم افزار FanScout بر اساس چندین نقطه عملکرد می تواند بهینه ترین حالت استفاده از FanGrid را در یک سیستم پیشنهاد دهد. فضای مورد نیاز برای نصب، بیشترین میزان فن صنعتی مورد نیاز و همچنین مقدار قابلیت اطمینان پذیری را می توان با نرم افزار FanScout پیشبینی کرد. بدین ترتیب، استفاده کنندگان از فن صنعتی می توانند اطلاعات ارزشمندی از فن صنعتی مورد نیاز خود بدست آوردن و تصمیمات بهتری را در زمینه انتخاب تجهیزات مناسب به کار خود داشته باشند.

نرم افزار انتخاب فن FanScout

بهینه سازی و پایش مصرف انرژی

نیروی محرکه برج های خنک کننده مدرن سری فن EC شرکت ebm-papst می باشد که به نحوی طراحی شده اند که دارای بیشترین بازدهی باشند و به صورت همزمان دارای عمر مفید طولانی باشند که این امر باعث می شود تا در تمامی شرایط کاری عملکردی یکسان و بهینه داشته باشند. با بازدهی بیش از 90 درصد، الکتروموتورهای مورد استفاده در انواع فن صنعتی EC بازدهی زیادی (حتی بیشتر از استاندارد IE4) ارائه می دهند. همچنین طراحی سری فن صنعتی EC به گونه ای است که کمترین میزان سروصدا را داشته باشند.

به عنوان مثال، به جای استفاده از یک فن آکسیال صنعتی مرسوم با تکنولوژی AC که قطری برابر با 2100 میلمیتر دارد، می توان از چهار فن آکسیال EC با قطر 910 میلیمتر به استفاده در کولینگ تاور استفاده کرد تا جریان هوایی برابر با 87040 متر مکعب بر ساعت را در فشار 100 پاسکال بدست آورد. در حالت اول (استفاده از یک فن آکسیال صنعتی با قطر بزرگ) میزان مصرف انرژی برابر با 7.8 کیلووات است که این مقدار در صورت استفاده از چهار فن آکسیال EC به کمتر از 5.3 کیلووات می رسد. در مجموع، استفاده از انواع فن صنعتی EC به جای فن صنعتی AC، می تواند به صورت سالانه تا 22000 کیلووات ساعت در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

برج های خنک کننده مدرن سری فن EC شرکت ebm-papst

همچنین انواع فن EC این توانایی را دارند که با استفاده از نرم افزار َشرکت ebm-papst به صورت مداوم پایش شوند و در نتیجه پارامترهای عملکردی فن صنعتی مانند سرعت، گشتاور موتور و میزان لرزش ثبت شوند. بدین ترتیب با استفاده از انواع فن EC و تکنولوژی FanGrid می توان قابلیت اطمینان سیستم را افزایش داده و با پایش مداوم فن، نیاز به تعمیر و نگهداری را کاهش داد.

انواع فن EC

لیست چند فن صنعتی EC که از تکنولوژی FanGrid پشتیبانی می کنند:

نام فن نوع فن لینک خرید از فروشگاه
W3G800KU2103 EC Axial Fan خرید فن صنعتی EC مدل W3G800KU2103
K3G500PB2461 RadiPac EC خرید فن صنعتی EC مدل K3G500PB2461
K3G560PC0405 RadiPac EC خرید فن صنعتی EC مدل K3G560PC0405
K3G560PB3161 RadiPac EC خرید فن صنعتی EC مدل K3G560PB3161
  کسب اطلاعات بیشتر

با توجه به اینکه شرکت مهر تهویه توس به صورت دوره ای فن های مورد نیاز در بازار ایران را بر حسب نیاز صنایع موجود می کند، جهت اطلاع از موجود بودن فن های شرکت ebm و همچنین قیمت محصولات لطفا با شماره های زیر (بخش مهندسی فروش) تماس برقرار نمایید:

واتساپ: 989002158949+ ایمیل:  marketing@tahviehtoos.com